Vývin zraku

Vývin zraku Funfit Baby

Vedeli ste, že bábätká v prvých troch týždňoch od narodenia vnímajú iba silné kontrasty a rozdiely medzi svetlom a tmou?

Približne od druhého, tretieho mesiaca dokážu rozlišovať farby. 

Centrálne fixovať na určitý obraz sa dokážu približne v šiestich mesiacoch, kedy začína fungovať centrum ostrosti. 

Vývoj zraku vieme u dieťatka ovplyvniť aj my.

Ako? Vhodným prostredím a aktivitami.

V prvých týždňoch je pre dieťatko najzaujímavejšia naša tvár, ústa oči…

Dôležitú úlohu zohráva ale aj prostredie, v ktorom sa dieťatko nachádza. Malo by mu poskytnúť príležitosť na zrakovú stimuláciu. Vhodné je farebne pestré, kontrastné prostredie.

Pre bábätká nie sú veľmi vhodné jemné, farebne jednoliate farby. Keďže deti vidia na väčšie vzdialenosti rozmazane, farebne nevýrazné prostredie im splýva.

Priestorové videnie a postupný odhad vzdialenosti sa dieťaťu rozvíja, keď sa učí liezť a chodiť.  Je ale potrebné si uvedomiť, že vývoj zrakových funkcií je  ukončený až v siedmom roku života dieťaťa. 

Preto je veľmi vhodné zrak dieťatka stimulovať nielen prostredím, ale i hračkami, knižkami, či pohybovými aktivitami.Ideálne je, ak sú hračky kontrastné, s jasnými, výraznými farbami.

Ak ste milovníci pastelových, jemných farieb, môžete prostredie v ktorom deti trávia najviac času,  doplniť zopár kontrastnými hračkami, závesnými kontrastnými mobilmi, obrazom na stene, či doplnkami.

Aj tieto témy spolu s vami riešime na našich cvičeniach a pomôcky vyberáme v súlade so zdravým vývinom vašich detičiek.

Nech sa páči link na článok, kde píšeme viac ku kontrasným kartičkám pre bábätká.